Chopin, Rachmaninov, Debussy – Karasszon Eszter és Mali Emese
Programleírás
Wesselényi17 komolyzenei szalon kulisszatitkokkal
Az idei Zsidó Kulturális Fesztiválon először rendezünk komolyzenei szalont, amely egy szokásos kamarakoncertnél sokkal közvetlenebb lehetőséget biztosít a klasszikus zenével és a zenészekkel való találkozásra. Hiszen igazi „szalonban” foglalhatunk helyet, méghozzá három alkalommal, amikor a zenélésen kívül érdekes történetek is elhangzanak a játszott darabokról, szerzőkről és a megszólaltatott hangszerekről. Ezekkel a beszélgetős kamaraestekkel az egykor nagy népszerűségnek örvendő szalonkultúrát próbáljuk feleleveníteni, nem titkoltan hagyományteremtő szándékkal.
Az est házigazdája Karasszon Eszter gordonkaművész, a repertoár pedig a barokktól a romantikáig nyúlik. Karasszon Eszter vendége szeptember 3-án kedden Mali Emese zongoraművész lesz, a műsorban Chopin, Rachmaninov, Debussy szóló- és kamaradarabjai hangzanak el.
Biztosak vagyunk benne, hogy a kezdeményezésünk elnyeri a közönség tetszését, hiszen egy ilyen intimebb közegben a zene egészen másképp hat, mint egy koncertteremben: a hallgató szinte fizikailag is bevonódik, az élmény egészen közel jön. Nincs feszengés, ráadásul egy ilyen szalonkoncerten a művész nem csak játszik, de mesél is a darabokról. Márpedig Karasszon Eszter csellóművésznek lesz mit mesélnie, hiszen az utóbbi években egyre nagyobb sikereket arat itthon és Európa szerte egyaránt. Föllép szólistaként és különböző zenekarokban is, emellett saját rendezvénysorozata keretében szalonkoncertek házigazdája, s ilyenkor a darabok történetébe, kulisszatitkaiba is beavatja a hallgatókat.
Karasszon Eszter csellóművész, a szalonkoncert házigazdája
A zene születésétől fogva jelen van az életében, zenész családban nőtt fel, négy és fél évesen kapta első hangszerét. Nyolcévesen a legfiatalabb versenyzőként nyert díjat első országos csellóversenyén, azóta számos hazai és nemzetközi versenyen ért el eredményt, legutóbb 2015-ben a Nemzetközi „Popper Dávid” Csellóversenyen győzedelmeskedett. 2016-ban kitüntetéssel, Onczay Csaba osztályában diplomázott a Zeneakadémián. Fiatal kora ellenére Európa számos országában – többek között Hollandiában, Ausztriában, Németországban, Olaszországban és Svájcban – adott már koncertet, de fellépett Kínában, Izraelben és az Egyesült Államokban is. Karasszon Eszter a szóló mellett értékes kamarazenei sikereket is magáénak tudhat, kamarapartnereivel 2013-ban a Dohnányi Ernő Kamarazene Versenyen győzött. Húsz éves kora óta játszik az ország egyik vezető zenekarában, a Concerto Budapestben. Az együttes tagjaként Karasszon Eszter a repertoár és a hangszerismeret szempontjából is értékes rutint tudhat magáénak, és kivételes művészekkel, karmesterekkel dolgozhat együtt nap mint nap. Egyre nagyobb hangsúllyal szerepelnek repertoárján 20. századi és kortárs magyar szerzők – Kodály, Bartók, Dohnányi, Vajda, Gárdonyi – művei. Olyan kortárszenei fesztiválok keretein belül, mint a Hallgatás Napja vagy a pannonhalmi Arcus Temporum Fesztivál, rendszeresen játszik kortárs zenét. 2016-ban felvételt nyert a Zeneakadémia Doktori Iskolájába, jelenleg a doktori disszertációján dolgozik, melynek témája Dmitrij Sosztakovics két csellóversenye.
Mali Emese zongoraművész
2004-ben diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Nádor György és Gulyás Márta növendékeként. A salzburgi Mozarteumban Rohmann Imre osztályában tanult. 2011-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen megszerezte a DLA fokozatot. Szólistaként és kamarazenészként Magyarország jelentős zenei fesztiváljain és külföldön egyaránt gyakran lép fel. Rendszeresen dolgozik együtt Keller Andrással és a Concerto Budapest szimfonikus zenekarral, Rácz Zoltánnal és a Ligeti Kamaraegyüttessel, az UMZE kamaraegyüttessel, valamint a Budapesti Fesztiválzenekar kamarazenei produkcióiban is szerepel. 2010 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem korrepetítora, valamint visszatérő zongoristája a sioni Varga Tibor Nyári Akadémia és az angliai International Musicians’ Seminar Prussia Cove mesterkurzusainak, olyan művészek partnereként, mint Natalia Gutman, Ivry Gitlis vagy Michael Collins. 2018 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kamarazene tanára.
Jegyár: 3000 forint, helyfoglalás érkezési sorrendben