Rumbach utcai zsinagóga
Újra eredeti fényében ragyog a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga, amelyet lélegzetelállító szépségben sikerült helyreállítani. A belváros közepén sétálva furcsának tűnhet, de a ma csak Rumbachként emlegetett zsinagóga egy névtelen kis utcában épült. A megnyitásával egy időben kapta meg az utca a Rumbach Sebestyén nevet. De miért kellett a Pesti Hitközségnek 1859 után még egy zsinagógát építenie, méghozzá nagyon közel a Dohány utcai nagy zsinagógához? A Hitközség nem akart tovább szakadni, egységes neológiaként kívánt működni, de a véleménykülönbséget, ami a Dohány és a majdani Rumbach között húzódott, tiszteletben kellett tartani. A közösség tagjai a tradicionális zsidó liturgia mentén szervezték életüket, tehát kóser háztartást vezettek, megtartották a szombat szabályait, ugyanakkor az akkori többségi társadalom szerves részét képezték. Bankárok, orvosok, ügyvédek, hivatalnokok, kereskedők külső megjelenésükben és életvitelükben nyitottak voltak a modern kor vívmányaira.
1869-ben a pályakezdő Otto Wagner, pályázati úton elnyerte élete első projektjét építészként, így készíthette el a korát megelőző zsinagógát, egy könnyűszerkezetű, fém tartóelemekre támaszkodó modern építményt. Az építési munkálatok 1870 és 1872 között folytak. Ha a Rumbach zsinagógát alaposabban szemügyre vesszük, megértjük, hogy az építész miért vált hivatásának világhírű mesterévé. A bizánci és mór jellegzetességeket mutató, a vörös, a kék és az arany színeiben pompázó épület kívülről vörös csíkokkal szegett, sárgás homlokzatú, amelyen minaretekre emlékeztető kis tornyokat láthatunk; belül pedig az épület legmeghatározóbb eleme a 28 méter magas csodálatos kupolája, amely a belső térnek egyszerre kölcsönöz lélegzetelállító mélységet és magasságot.
A teljes egészében állami forrásból finanszírozott helyreállítás során a megmaradt elemeket eredeti mivoltukban újították fel, de voltak olyan építészeti elemek, amelyeket rekonstrukció útján kellett pótolni. Érdekesség a Tóraszekrény előtti mozaikpadló: az alkotást évtizedekkel ezelőtt felszedték, a mozaik darabokat szerencsére egy művész megőrizte, így a rekonstrukció során az eredeti helyére kerülhetett vissza a közel 150 éves padló.
Szenzációszámba megy a nagyterem tóraolvasó emelvénye, az úgynevezett bima is, amely gombnyomásra süllyeszthető és elrejthető a padlószint alatt: ez a megoldás teszi lehetővé nagylétszámú kulturális rendezvények megtartását, a professzionális hangosítást pedig világszínvonalú hangtechnikai berendezés biztosítja.
Az emeleteken műhelyfoglalkozások, szakmai összejövetelek, kisebb konferenciák, művészeti rendezvények, kiállítások, szalon estek, író-olvasó találkozók megrendezésére alkalmas tereket alakítottak ki. A vendéglátás színvonaláról kóser kávéház gondoskodik, amelynek falait zsidó vallási motívumok díszítik.
Látogassanak el a Rumbach utcai zsinagógába és dupla élvezetben lesz részük: egyszerre töltekezhetnek meg ennek az egyedülálló épületnek a szépségével és kulturális programjaink gazdagságával!
A bizánci és mór jellegzetességeket mutató, a vörös, a kék és az arany színeiben pompázó épület kívülről leghangsúlyosabb eleme a vörös csíkokkal szegett, sárgás színű homlokzata, amelyen minaretekre emlékeztető kis kupolás tornyokat láthatunk; belül pedig az épület legmeghatározóbb eleme a csodálatos kupolája, amely a belső térnek egyszerre kölcsönöz lélegzetelállító mélységet és magasságot.
A teljes egészében állami forrásból finanszírozott helyreállítás során a megmaradt elemeket eredeti mivoltukban újították fel, de voltak olyan építészeti elemek, amelyeket rekonstrukció útján kellett pótolni. Érdekesség, hogy a Tóraszekrény előtti mozaikpadló újonnan készült, mégis eredeti: ennek magyarázata az, hogy az alkotást évtizedekkel ezelőtt felszedték, a mozaik darabokat viszont egy művész megőrizte – most pedig kockáról kockára újra kirakta! Szenzációszámba megy a nagyterem tóraolvasó emelvénye, az úgynevezett bima is, amely egyetlen gombnyomásra süllyeszthető és elrejthető a padló alatt: ez a megoldás teszi lehetővé nagylétszámú kulturális rendezvények megtartását, a professzionális hangosítást pedig világszínvonalú hangtechnikai berendezés biztosítja.
Az emeleteken további közösségi és multifunkciós tereket alakítottak ki, amelyek műhelyfoglalkozások, szakmai összejövetelek, kisebb konferenciák, művészeti rendezvények, kiállítások, szalon estek, író-olvasó találkozók megrendezésére alkalmasak. A vendéglátás színvonaláról kóser kávéház gondoskodik, amelynek falait zsidó vallási motívumok díszítik.
Látogassanak el a Rumbach utcai zsinagógába és dupla élvezetben lesz részük: egyszerre töltekezhetnek meg ennek az egyedülálló épületnek a szépségével és kulturális programjaink gazdagságával!
RUMBACH UTCAI ZSINAGÓGA
Budapest, Rumbach Sebestyén utca 11-13.